Ferrari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ferrari


 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA

Go down 
4 posters
AuthorMessage
DisKanT




Posts : 15
Join date : 2008-04-26
Age : 29
Location : Bucuresti

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 5:41 am

Ferrari a primit 100,000,000 de dolari din partea FIA drept recompensa !!!



Scuderia Ferrari a inceput cu dreptul anul 2008. Dupa rezultatele mai mult decat promitatoare din cadrul testelor din Bahrain, italienii au primit vesti bune si din partea Federatiei Internationale de Automobilism (FIA).

Astfel, conform raportului financiar "Formula Money", Ferrari a primit
100,000,000 de dolari din partea FIA drept recompensa pentru castigarea titlului mondial la constructori in 2007. Comparativ cu McLaren, care a fost amendata cu 100,000,000 de dolari in urma scandalului de spionaj, se crede ca suma primita de Scuderia Ferrari este cea mai mare obtinuta vreodata de o campioana mondiala.

Intrebat ce parere are despre aceasta prima de victorie, pilotul echipei Red Bull, Mark Webber, a replicat: "Mda, ei sunt intr-o forma foarte buna si este placut pentru ei sa fie pe un astfel de loc".
Back to top Go down
Old Fox
Moderator
Moderator
Old Fox


Posts : 34
Join date : 2008-04-25
Location : targovishte

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 5:43 am

Poi i-a luat de la aia si le-a dat la aialaltzi lol!
Back to top Go down
abyPREDATOR
Admin
Admin
abyPREDATOR


Posts : 98
Join date : 2008-04-25
Age : 30

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 5:44 am

Old Fox wrote:
Poi i-a luat de la aia si le-a dat la aialaltzi lol!

da ...practic FIA nu a pierdut nimic , ca a luat tot 100,000,000 de la McLaren . Asa ca multumim McLaren pentru recompensa lol!
Back to top Go down
https://ferrari.forumotion.com
dragos99

dragos99


Posts : 22
Join date : 2008-04-26
Age : 29
Location : Pitesti, Romania

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 10:32 am

ati primit banii altora lol!
Back to top Go down
abyPREDATOR
Admin
Admin
abyPREDATOR


Posts : 98
Join date : 2008-04-25
Age : 30

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 10:53 am

dragos99 wrote:
ati primit banii altora lol!

Da , aia de la McLaren au zis ca astia de la Ferrari sunt asa de buni , incat le-au dat 100,000,000 Laughing
Back to top Go down
https://ferrari.forumotion.com
Old Fox
Moderator
Moderator
Old Fox


Posts : 34
Join date : 2008-04-25
Location : targovishte

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 10:59 am

din prietenie nu de alta...nici decum ca bani erau insemnatzi si tocmai furatzi de la o banca si vroiam sa bage ferrari in pamant
Back to top Go down
abyPREDATOR
Admin
Admin
abyPREDATOR


Posts : 98
Join date : 2008-04-25
Age : 30

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 11:00 am

Old Fox wrote:
din prietenie nu de alta...nici decum ca bani erau insemnatzi si tocmai furatzi de la o banca si vroiam sa bage ferrari in pamant

da , din prietentie si mai ales RESPECT lol!
Back to top Go down
https://ferrari.forumotion.com
abyPREDATOR
Admin
Admin
abyPREDATOR


Posts : 98
Join date : 2008-04-25
Age : 30

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeSun Apr 27, 2008 4:16 am

FIA a dezvaluit motivele pentru care McLaren Mercedes a fost amendata cu acea suma : corespondenta prin e-mail a pilotilor Fernando Alonso si Pedro De la Rosa , e-mailuri care contineau informatii despre masinile Ferrari , informatii obtinute de la fostul angajat al Scuderiei Ferrari , Nigel Stepney care i le-a trimis lui Mike Coughlan , constructorul masinilor pe care McLaren le-a folosit in sezonul 2007 . Aceasta corespondenta a fost luata ca spionaj si s-a considerat ca echipa McLaren ar trebui descalificata si exclusa pentru un an din Formula 1 . Cu toate acestea , se pare ca anumiti oameni din interiorul FIA au fost corupti de construcorul Englez si s-a renuntat la pedeapsa initiala pentru suma de 1,500,000 de dolari amenda data federatiei . Din acesti bani doar 1,000,000 au ajuns drept recompensa pentru castigarea campionatului la Scuderia Ferrari .
Back to top Go down
https://ferrari.forumotion.com
dragos99

dragos99


Posts : 22
Join date : 2008-04-26
Age : 29
Location : Pitesti, Romania

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeMon Apr 28, 2008 1:20 am

Pt. corespondenta prin email.. adica daca Ralf(Schumacher) ii trimitea un mail lui Michael si Toyota sa zicam ca facuse ceva ilegal... o pui ca motive..
Back to top Go down
abyPREDATOR
Admin
Admin
abyPREDATOR


Posts : 98
Join date : 2008-04-25
Age : 30

Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitimeMon Apr 28, 2008 2:18 am

dragos99 wrote:
Pt. corespondenta prin email.. adica daca Ralf(Schumacher) ii trimitea un mail lui Michael si Toyota sa zicam ca facuse ceva ilegal... o pui ca motive..

N-ai inteles . Erau e-mailuri care contineau informatii secrete referitor la masinile Ferrari . A fost considerat spionaj . In sporturile cu motor , nu ai voie sa ceri sau sa primesti informatii despre alte masini , mai ales de la un membru din cadrul echipei .
Back to top Go down
https://ferrari.forumotion.com
Sponsored content





Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Empty
PostSubject: Re: Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA   Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ferrari a primit 100 de milioane de dolari de la FIA
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ferrari P4/5
» Ferrari Dino
» Ferrari FXX Evolution
» My Ferrari story
» Ferrari's 200 win in Formula One

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Ferrari :: Romanian Section :: Cafeneaua F1-
Jump to: